سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / تهیه کامل‌ترین نقشه میکروب‌های جهان – وب ایرونی

تهیه کامل‌ترین نقشه میکروب‌های جهان – وب ایرونی

همشهری آنلاین: بیش از ۵۰۰ محقق در گرد‌آوری ۲۷ هزار نمونه میکروب از سرتاسر جهان مشارکت داشته‌اند تا نقشه‌ای کامل از میکروب‌های جهان تدوین کنند
همشهری آنلاین: بیش از ۵۰۰ محقق در گرد‌آوری ۲۷ هزار نمونه میکروب از سرتاسر جهان مشارکت داشته‌اند تا نقشه‌ای کامل از میکروب‌های جهان تدوین کنند.

 تهیه کامل‌ترین نقشه میکروب‌های جهان/۱۲۷ هزار نمونه میکروب جمع‌آوری شدند

دانشمندان پس از چند سال تلاش مداوم جدولی کامل از میکروب‌های جهان ایجاد کرده‌اند که در آن بیش از ۳۰۰ هزار گونه زیستی که میکروب‌ها را در بدن خود نگهداری می‌کنند،‌به یکدیگر ارتباط داده شده‌اند.
نتیجه این پروژه که در قالب مقاله‌ای با ۳۰۰ نویسنده در نشریه نیچر منتشر شد، به صورت رایگان و آزادانه در اختیار همگان قرار گرفته‌ و با استقبال شدید دیگر محققان مواجه شده‌است.

این پروژه که میکروبیوم زمین نام دارد، با استفاده از نشانگر ژنتیکی ۱۶S rRNA به دسته‌بندی میکروب‌ها پرداخته‌است. استفاده از این تکنیک در زمینه تشخیص گونه‌های زیستی از یکدیگر رواج بسیاری دارد.

 تهیه کامل‌ترین نقشه میکروب‌های جهان/۱۲۷ هزار نمونه میکروب جمع‌آوری شدند

اگرچه نتیجه این پروژه به تازگی منتشر شده‌است، اما تاکنون در پژوهش‌های علمی مختلفی درباره آب‌های آشامیدنی و کشت انگور، نشت نفت و میکروبیوم انسانی به کار گرفته شده‌است. به گفته محققان، با استفاده از نتایج این پروژه می‌توان متوجه شد که تا چه اندازه میکروب‌های مشابه را می‌توان در نمونه‌های متفاوت از گوشه و کنار جهان به دست آورد، از انواع مختلف خاک یا آب و یا حیوانات متفاوت.

این نمونه‌ها از مناطق مختلف، از خاک جنوبگان گرفته تا روده انسان نمونه‌برداری شده‌اند. توالی ژنتیکی ۲۷ هزار نوع میکروب در پروژه‌ای که بیش از ۵۰۰ دانشمند در آن مشارکت داشته‌اند، به دست آمده‌است.

با استفاده از داده‌های به دست آمده می‌توان دریافت یک نمونه از کدام نقطه از سیاره زمین به دست آمده‌است. استفاده در دادگاه‌ها یا شناسایی ردپای یک بیماری از دیگر کارایی اطلاعات گنجانده شده در این نقشه کامل میکروبی خواهد بود.

درباره ی back120

همچنین ببینید

یزدانی: همچنان با استقلال قرارداد دارم + قیمت نفت از صعود بازماند – وب ایرونی

خبرگزاری تسنیم: میعاد یزدانی در مورد شرایط فعلی سپیدرود گفت: ما منتظر هستیم تا باشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *