سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / دیدار می‌و ولیعهد سعودی در میان اعتراض‌ها – وب ایرونی

دیدار می‌و ولیعهد سعودی در میان اعتراض‌ها – وب ایرونی

خبرگزاری ایسنا: در حالی مقامات انگلیس برای ولیعهد سعودی فرش قرمز پهن کرده‌اند که استقبال مردمی از این ولیعهد به دلیل جنگ علیه یمن چندان خوشایند نبود
در جلسه مجلس عوام انگلیس کوربین دو سوال از نخست وزیر این کشور درباره فروش سلاح به عربستان و نقض حقوق بشر در عربستان پرسید.

در این بیانیه آمده است، فرصت‌های سرمایه‌گذاری شامل زمینه‌های مختلف از جمله فرهنگ، آموزش، بهداشت، تکنولوژی، انرژی تجدیدپذیر و صنایع دفاعی می‌شوند.

تظاهرات سازمان‌های حقوق بشری در لندن در محکومیت این سفر و مخالفت با فروش سلاح به عربستان نیز برگزار شد.

تظاهرکنندگان دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که استقبال از “مجرم جنگی” را محکوم می‌کرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز چهارشنبه در کاخ باکینگهام با ملکه الیزابت دوم دیدار کرد.

وی افزود: در این جلسه توافق شد علاوه بر این فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تبادلات تجاری سرمایه‌گذاری مستقیمی در انگلیس انجام شود و شرکت‌های جدید عربستانی در انگلیس سرمایه‌گذاری کنند.

می نیز به دفاع از روابط خود با عربستان پرداخت و در پارلمان و قبل از دیدار با ولیعهد عربستان گفت: روابط ما و عربستان تاریخی است و این یک ماموریت است که جان صدها تن در این کشور را به دلیل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم نجات داده است.

تظاهرکنندگان همچنین خواستار توقف حملات ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان شدند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر خطاب به ترزا می در جلسه پارلمان او را به همدستی با دولت عربستان در جنگ یمن متهم کرد.

سازمان “کودکان را نجات دهید” مجسمه‌ای از یک کودک متحیر بین آوارهای ناشی از حملات را در نزدیکی مجلس عوام انگلیس نصب کرد که تاکیدی بر رنج کودکان یمنی از سوءتغذیه و گرسنگی شدید و بیماری بود که روزانه منجر به مرگ حدود ۱۳۰ تن از آنها می‌شود.

این سازمان افزود: محاصره ائتلاف سعودی بر بنادر شمالی کشور باعث افزایش کشتار می‌شود.

اما حدود ده‌ها تن در تظاهراتی مقابل مقر نخست وزیری انگلیس در اعتراض به سفر ولیعهد عربستان تظاهرات کردند.

در این راستا سخنگوی ترزا می در بیانیه‌ای بعد از نشست محمد بن سلمان و خانم نخست وزیر اعلام کرد، طرحی برای افزایش تبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری متقابل بین لندن و ریاض به ارزش ۶۵ میلیارد لیره استرلینگ (۹۰.۲۹ میلیارد دلار) برای سال‌های آینده تصویب شد.

شایان ذکر است که در لندن روز چهارشنبه شورای مشارکت استراتژیک میان دو کشور تشکیل جلسه داد.

در این بیانیه آمده است: این امر موجب شکوفایی انگلیس شده و دلیلی قاطع بر اعتماد جهانی به اقتصاد ما است در حالی که ما در حال خروج از اتحادیه اروپا هستیم.

این در حالی است که حضور بن سلمان در انگلیس موجی از اعتراض‌ها را به همراه داشته است، از این رو ترزا می در جلسه‌ای در پارلمان این کشور به دفاع از دعوتش از ولیعهد عربستان برای سفر به انگلیس پرداخت.

صداهای اعتراض در خیابان‌ها و پارلمان انگلیس در محکومیت سفر ولیعهد عربستان طنین انداز شد و تظاهرکنندگان او را “دیکتاتور” خواندند.

رهبر حزب کارگر با دیگر انتقادات خود را از سیاست‌های عربستان در زمینه نقض حقوق بشر تکرار کرد و گفت: بازداشت شهروندان و مدافعان حقوق بشر در عربستان بسیار گسترده است و این مساله و موارد شکنجه بازداشتی‌ها همگی در گزارش‌های عفو بین‌الملل به صورت موثق آمده است.

همچنین فعالان اعتراض دیگری در مقابل پارلمان انگلیس برگزار کردند. آنها در اعتراض سفر بن سلمان کفن‌هایی آغشته به خون را که نمادی از قربانیان جنگ یمن بود، در دست داشتند و دو تن از این فعالان لباس ترزا می و ولیعهد عربستان را بر تن داشتند که اشاره داشت به همکاری این دو.

این سازمان از انگلیس خواست فروش سلاح به ریاض را متوقف کند.

ملکه الیزابت دوم برای ولیعهد سعودی یک ضیافت ناهار تدارک دیده بود. ولیعهد عربستان بعد از آن با ترزا می، نخست وزیر انگلیس دیدار کرد.

نخست وزیر انگلیس در این دیدار حمایت ثابت خود را از سند “چشم‌انداز ۲۰۳۰” اعلام و از اصلاحات عربستان استقبال کرد.

نخست وزیر انگلیس مدعی شد: مشارکت آنها در جنگ یمن بنا به درخواست “دولت قانونی” این کشور بوده که مورد حمایت شورای امنیت است و از این روست که ما از آن حمایت می‌کنیم.

خبرگزاری ایسنا: در حالی مقامات انگلیس برای ولیعهد سعودی فرش قرمز پهن کرده‌اند که استقبال مردمی از این ولیعهد به دلیل جنگ علیه یمن چندان خوشایند نبود.

درباره ی back120

همچنین ببینید

سهم «تفکر احمدی‌ نژادی» از مشکلات موجود – وب ایرونی

تابناک نوشت: چند روز پیش، نامه ای از سوی جمعی که خود را مسئولان تشکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *