سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / سعد حريری، همچنان اسير است؟ – وب ایرونی

سعد حريری، همچنان اسير است؟ – وب ایرونی

روزنامه اعتماد: وقت آن است که شیخ بازگردد. ٨ روز پس از استعفای ناگهانی سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در خاک عربستان سعودی، هنوز سرنوشت وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد
حمایت اتحادیه اروپا و وزارت خارجه امریکا ازبیروت

نیویورک‌تایمز در گزارشی میدانی از وضعیت این روزهای لبنان نوشته است: تحولات چند روز اخیر مردم لبنان را به‌شدت مضطرب کرده است. این استرس و دل نگرانی تنها مختص روزنامه‌نگاران و سیاستمداران لبنانی نیست بلکه والدین نیز با استرس فرزندان خود را به مدارس می‌برند و با ترس از اینکه مرحله بعدی چه خواهد بود آنها را به خانه بازمی‌گردانند. درحالی که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که احتمال جنگ بسیار اندک است چرا که عربستان سعودی قادر به هدایت و مدیریت جنگ با لبنان نیست و اسراییل نیز در این بازه زمانی تمایلی برای جنگ با لبنان ندارد اما نگران هستند که مناقشه‌های فعال در منطقه به بستری برای آن بدل شود که اقدام‌های سعودی درجه ریسک‌پذیری دو کشور برای هرگونه رویارویی تصادفی را بالا ببرد.

به نظر می‌رسد که درخواست از شهروندان کشورهای سعودی، امارات و کویت یکی دیگر از تکه‌های پازل عملیات جنگ روانی علیه حزب‌الله لبنان باشد. عربستان سعودی سه روز پس از استعفای سعد حریری و در حالی که به بهانه اصابت موشک یمنی به فرودگاه ریاض علیه ایران اعلام جنگ کرده و تاکید کرده بود که حق پاسخ مشابه به این موشک‌پراکنی حوثی‌های یمن را برای خود قائل است و علیه لبنان نیز اعلام جنگ کرده بود. این در حالی است که ارتش لبنان احتمال شکل‌گیری تنش نظامی میان بیروت و ریاض را تاکنون رد کرده است.

با این وجود آقای نخست‌وزیر به جای دیدار با رییس‌جمهور کشور خود برای پایان دادن مقطعی به شایعه‌ها درباره بازداشتش با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی دیدار کرد و پس از آن هم برای آنکه به گمانه‌زنی‌ها درباره حصر خود پایان بدهد به دستور سعودی و با هواپیمای سعودی راهی امارات متحده عربی شد و درحالی که گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بود که وی به منامه سفر خواهد کرد هواپیمای سعودی حامل وی به ریاض بازگشت و همزمان هواپیمای اختصاصی او نیز به لبنان بازگشت، البته بدون نخست‌وزیر. ادامه اقامت مشکوک حریری در عربستان سعودی، صدای سیاستمداران داخلی لبنان، خانواده حریری از جمله خواهر وی و حتی مقام‌های خارجی مانند سفیر روسیه در لبنان را هم بلند کرده است.

گام دومی که سعودی تا این لحظه برداشته و البته این گام هم تمام و کمال برداشته نشده ایجاد رعب و وحشت در میان مردم لبنان و ترساندن آنها از به راه افتادن جنگ با لبنان است. عربستان سعودی، بحرین، کویت و امارات متحده عربی در اقدامی هماهنگ در ٢٤ ساعت گذشته از شهروندان خود خواستند که به لبنان سفر نکنند و اگر در این کشور هستند، فورا خاک آن را ترک کنند. درحالی که محتمل‌ترین گزینه برای به راه انداختن جنگ با لبنان، ایجاد تنش میان حزب‌الله و نیروهای رژیم صهیونیستی است سید حسن نصرالله در سخنرانی روز گذشته خود تاکید کرد که گمان نمی‌کند اسراییل به دنبال ورود به باتلاق جنگ با لبنان باشد.

ساده‌ترین راه این است که رییس‌جمهور دست به سلسله مشورت‌هایی بزند و در نهایت هم براساس قانون اساسی، یک چهره سنی دیگر را به دولت دعوت و بر کرسی نخست‌وزیری بنشاند. با این وجود همه در لبنان منتظر گام‌های بعدی و به نوعی تکمیلی برای این اقدام اولیه بودند. هیچ کس نمی‌تواند دقیقا پیش بینی کند که گام بعدی چه خواهد بود چرا که استعفای سعد حریری تا همین جای کار هم اقدامی خارج از قاعده بوده است. برخی از احتمال‌ها میان به راه انداختن جنگ علیه حزب‌الله لبنان با شکل دادن به یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری سعودی یا برهم ریختن اوضاع داخلی لبنان و مشغول نگه داشتن حزب‌الله به بحران داخلی جدید متغیر است.

به این ترتیب نخست‌وزیر لبنان ساکت شد.» رابرت فیسک با نگارش این چندخط تمام آنچه را که باید در مورد دلیل استعفای ناگهانی سعد حریری تنها چندساعت پس از دیدار با علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین‌الملل بدانیم به خلاصه و مفیدترین شکل ممکن بیان کرده است. سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان ٢٤ساعت پس از آنکه نخست‌وزیر کشورش در العربیه انواع اتهام‌های امنیتی و سیاسی را به این جریان وارد کرد در سخنانی که واژه به واژه آن با دقت بیان شد از عربستان سعودی سوال کرد: نخست‌وزیر لبنان کجاست؟ اسیر شده است ؟ آزاد است؟ می‌تواند به لبنان بازگردد؟ با گذشت چند روز از استعفای حریری، اعتراض‌ها به عدم حضور او در لبنان بالا گرفت و رییس‌جمهور نیز تاکید کرد که استعفای حریری تنها زمانی پذیرفته می‌شود که وی به بیروت بازگردد.

روبرت مالی از مشاوران منطقه‌ای سابق دولت باراک اوباما در این باره به گروه بین‌المللی بحران گفته است: میزان تنش بسیار بالا است همزمان هیچ راه ارتباطی وجود ندارد و ریسک اینکه هر جرقه‌ای به یک آتش تمام‌عیار در منطقه بدل شود، وجود دارد. اگر قرار بر آرام و قرار سیاسی و نظامی در لبنان باشد همه باید در چند روز آینده برخلاف چند روز گذشته دست به انتخاب‌های درست بزنند که این کار به راحتی هم شدنی نیست.

دستور ویژه تل‌آویو به سفرای رژیم صهیونیستی

اتحاد در لبنان علیه سعودی

گام بعدی پوچ است؟

روزنامه اعتماد: وقت آن است که شیخ بازگردد. ٨ روز پس از استعفای ناگهانی سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در خاک عربستان سعودی، هنوز سرنوشت وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هیچ کس روایت ساعت‌های آخر حضور حریری در خاک وطن را نمی‌داند اما رابرت فیسک، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل لبنان در رسانه انگلیسی ایندیپندنت از جزییات بیشتر آن ساعات خبرداده است.

میدل ایست مانیتور در تحلیلی درباره سرنوشت لبنان پس از استعفای اختیاری یا اجباری حریری می‌نویسد: کاملا مشخص است که اعلام استعفا با این مختصات زمانی و مکانی به معنای اعلام جنگ علیه حزب‌الله در داخل لبنان و ایران در سطح منطقه‌ای است. احتمالا این اعلام جنگ از سوی سعد حریری نیز تحت فشار عربستان سعودی و احتمالا ایالات متحده صورت گرفته است. این استعفای ناگهانی حریری به این معنا بود که احتمالا گام یا گام‌های بعدی در کار است. اگر استعفا تنها قدم برنامه‌ریزی شده بوده یا اقدام‌های حریری یا هر جبهه‌ای که پشت سر وی قرار دارد به تک اقدام استعفا منتهی شود، باید گفت که حزب‌الله هیچ آسیبی از این حرکت ندیده است.

وی همچنین «سعد حریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان را «یک شریک قوی» برای ایالات متحده توصیف کرد. وزیر خارجه امریکا ضمن مخالفت با هرگونه اقدامی که ثبات لبنان را به خطر بیندازد، نسبت به سوءاستفاده کردن از این کشور در درگیری‌های نیابتی هشدار داد. همزمان یک عضو ارشد حزب‌الله لبنان هم به نیوزویک گفته است که حزب‌الله از رویارویی نظامی فوری واهمه‌ای ندارد و نماینده حزب‌الله در نطق خود در پارلمان نیز تاکید کرده که عربستان باید دست از دخالت در امور داخلی سایر کشورها بردارد.

سعد حریری نه در حصر است، نه بازداشت

لبنان امروز با بحران سیاسی بسیار جدی روبه رو شده که سهل و ممتنع نیست و شاید راهکار پیش روی حل آن نیز آسان یا کم هزینه نباشد. برخی از منابع می‌گویند که حزب‌الله در شطرنج جدید باید امتیازهایی بدهد اما کمیت و کیفیت این امتیازها مشخص نیست. به نظر می‌رسد که هنوز همه‌چیز در مرحله شوک پس از استعفای حریری باقی مانده و حزب‌الله لبنان و رییس‌جمهور این کشور نشانه‌هایی دال بر اینکه گام جدی بعدی نیز وجود دارد، دریافت نکرده‌اند. اگر هیچ گام بعدی در کار نباشد باید گفت که سعد حریری بازنده میدان است و لبنان را در حالی ترک کرده که هیچ راه بازگشت به عالم سیاست برای وی دیگر وجود ندارد.

 

 

به گزارش این رسانه اسراییلی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی همچنین از سفرا و نمایندگان خود در سایر کشورها خواسته است که علیه فعالیت‌های ایران در یمن تبلیغ کنند و از جامعه جهانی بخواهند که از عربستان در یمن حمایت کنند. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز گذشته در دومین سخنرانی خود پس از استعفای سعد حریری به این نقشه اسراییلی‌ها هم اشاره کرد و تاکید کرد که اسراییل به سفرای خود دستور داده که علیه حزب‌الله در محل‌های مورد فعالیت خود تبلیغ کنند و این گروه را تروریستی بخوانند. وی در بخش‌های دیگری از سخنان خود تاکید کرد که اسراییل برای پیشبرد پروژه سعودی در لبنان همدوش ریاض در حوزه‌های دیپلماتیک و سیاسی گام برمی‌دارد.

نقشه‌های محمد بن سلمان ٣٢ ساله برای لبنان تیر در تاریکی بود. قرار بود استعفای سعد حریری در خارج از مرزهای لبنان به آشوب داخلی در داخل مرزها منتهی شود. قرار بود در بازی تقسیم تقصیر برای به آشوب کشیده شدن لبنان تنها یک سال پس از ثبات سیاسی در این کشور، حزب‌الله لبنان به شکل مستقیم و ایران در مرحله بعد متهم شناخته شده و گرفتار انزوای سیاسی شوند، قرار بود اروپا شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان را هرچه سریع‌تر در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد و صدای اعتراض‌های بین‌المللی به نقش ایران در منطقه بلند شود. تمام این پیش‌بینی‌ها تا این لحظه جای خود را به یک مساله داده است: وحدت در لبنان. نخستن جرقه‌های این وحدت را سیدحسن نصرالله با سخنرانی تاریخی خود زد. به هموطنانش یادآوری کرد که حزب‌الله لبنان مسوولیت‌شناس است و از آنها خواست که تا مشخص شدن وضعیت نخست‌وزیر مستعفی به خیابان‌ها نریزند و ابزار اجرایی شدن بحرانی نشوند که عربستان سعودی خواب آن را برای لبنان دیده است.

در حالی که عربستان سعودی انتظار داشت نطق استعفای سعد حریری درباره دخالت ایران در امور داخلی لبنان در همان ساعات نخست به گلوله‌ای علیه ایران در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بدل شود اما تا این مرحله از بازی‌ای که سعودی راه انداخته است، هم اتحادیه اروپا و هم ایالات متحده حمایت خود را از لبنان اعلام کرده‌اند و از سیاست‌های سعودی در قبال این کشور فاصله گرفته‌اند. «رکس تیلرسون» وزیر خارجه امریکا با حمایت از استقلال حکومتی لبنان، به کشورهای منطقه هشدار داد از این کشور در درگیری‌های نیابتی استفاده نکنند. تیلرسون با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت امریکا از حکومت و استقلال دولت لبنان از همه طرف‌های داخلی و خارجی لبنان خواست تا به تمامیت و استقلال قانونی این کشور احترام بگذارند.

یک هفته پس از استعفای مشکوک با متنی که نویسنده آن نه شخص نخست‌وزیر لبنان که ولیعهد عربستان سعودی بود لبنان بیش از گذشته یکصدا و متحد علیه دخالت سعودی قرار دارد. حتی جریان المستقبل که سعد حریری برآمده از دل آن است از هواداران خود می‌خواهد که خیابان‌های بیروت را میزبان شعارهای تفرقه‌افکنانه نکنند و از حریری نیز یک مطالبه دارد: اگر اسیر سعودی نیستی، به وطن بازگرد. ولید جنبلاط، رییس حزب سوسیال ترقی‌خواه لبنان که در عرصه سیاسی این کشور چهره‌ای مهم و کلیدی به حساب می‌آید در توییتر خود نوشت: اقامت سعد حریری در ریاض چه داوطلبانه بوده و چه اجباری، اکنون زمان بازگشت وی به کشور رسیده است. جنبلاط در میان جمعیت دروزی‌های لبنان از نفوذ بسیار بالایی برخوردار است و عمدتا در پازل سیاسی ائتلاف‌ها و اتحادها آن مهره حیاتی است که بله یا خیر آن از اهمیت بالایی برخوردار است. همزمان جریان المستقبل که سعدحریری پس از پدر از سال ٢٠٠٥تاکنون برکرسی ریاست آن تکیه زده است نیز جلسات فشرده برای بررسی وضعیت سیاسی حزب در غیاب سعد حریری و تکلیف سیاسی آن در حکومت ائتلافی را آغاز کرده است.

برخی منابع خبری می‌گویند که احتمالا رییس‌جمهور لبنان به زودی از سازمان ملل می‌خواهد که برای تعیین سرنوشت سعد حریری در عربستان دست به کار شود و چهره‌هایی مانند «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان نیز تاکید دارند که در صورتی که وضعیت مبهم سعدالحریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان سعودی ادامه پیدا کند پرونده او به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود.

اتحاد میان عربستان سعودی، ایالات متحده و رژیم صهیونیستی برای کاستن از قدرت و نفوذ حزب‌الله در عرصه سیاسی لبنان، نخستین تحلیلی بود که از ابتدایی‌ترین ساعات استعفای سعد حریری در خاک سعودی مطرح شد. یک هفته پس از آن اتفاق، رسانه اسراییلی جورزالیم پست در گزارشی ادعا کرده که وزارت امور خارجه این رژیم به سفرای خود در سایر کشورها دستور داده که رضایت دولت‌های متعدد اروپایی را برای خلع سیاسی حزب‌الله در لبنان اتخاذ کنند. هدف اولیه این است که مانع از حضور دوباره حزب‌الله لبنان در قدرت شوند تا به نوعی میوه ناشی از نطق استعفای سعد حریری را که در آن به‌شدت از حزب‌الله لبنان انتقاد شده بود را بچینند. اگر اسراییل و عربستان سعودی به دنبال تحقق این سناریو به هر قیمت ممکن باشند، لبنان دوباره گرفتار اختلاف‌های میان شیعیان و اهل تسنن خواهد شد.

همه دست به انتخاب‌های درست بزنند

روایتی که فیسک ٧ روز پس از شنیده شدن صدای لرزان سعد حریری از شبکه سعودی العربیه در اختیار خواننده قرار می‌دهد چندان هم با واقعیت‌هایی که تا به امروز در مورد نقش عربستان سعودی در این استعفا برجامعه جهانی مشخص شده ناهمخوان نیست. «زمانی که سوم نوامبر هواپیمای سعد حریری در ریاض به زمین نشست، نخستین چیزی که او دید نیروهای پلیسی بودند که هواپیما را محاصره کرده‌اند. آنها سوار هواپیما شدند و تلفن همراه او و محافظانش را ضبط کردند.

در بیانیه‌ای که پس از نشست چندساعته این حزب منتشر شد تاکید شده است که سعد حریری باید به وطن بازگردد و می‌تواند مطمئن باشد که از حمایت همه‌جانبه حزب در صورت بازگشت به بیروت برخوردار است‌. همزمان با همصدایی جریان المستقبل با سیدحسن نصرالله مبنی بر لزوم حفظ آرامش در لبنان، نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه سعودی به دنبال جایگزینی سعد حریری با برادرش بهاء حریری در پست نخست‌وزیری است، گفت: لبنانی‌ها گله چهارپایان یا یک قطعه زمین نیستند که مالکیت آن دست به دست شود. سیاست در لبنان، با حاکمیت انتخابات و نه زد و بندها اجرا می‌شود.

سفر امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه به عربستان سعودی جرقه‌هایی از امید را در دل لبنان برای تعیین سرنوشت سعدحریری زده بود. پاریس و بیروت رابطه تاریخی بسیار خوبی با هم دارند و جدا از این رابطه دوجانبه، خاندان حریری نیز با ساختار سیاسی در فرانسه انس و الفت کهن داشته‌اند. چند ساعت پیش از آنکه امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه وارد خاک عربستان سعودی شود، سفیر فرانسه در ریاض با نخست‌وزیر مستعفی لبنان دیدار کرد و پس از این دیدار بود که رسانه‌های فرانسوی به نقل از وزیر خارجه این کشور اعلام کردند که سعد حریری در حصر خانگی یا بازداشت توسط دولت عربستان سعودی نیست و می‌تواند آزادانه حرکت کند. ماکرون روز پنجشنبه و زمانی که در امارات متحده عربی بود اعلام کرد که پاریس تماس‌های غیررسمی با سعد حریری در یک هفته گذشته از استعفای وی داشته اما درخواستی برای انتقال وی به فرانسه صورت نگرفته است.

وزارت خارجه رژیم اسراییل از سفرای خود خواسته به اروپایی‌ها و مقام‌های کشورهای دیگر تاکید کنند که هدف اصلی استعفای سعد حریری اقدام‌های مخرب حزب‌الله لبنان و دخالت‌های ایران بوده است و این دو مساله می‌تواند تهدید برای صلح و ثبات منطقه‌ای باشد. جورزالیم‌پست به نقل از یک منبع وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نوشت: این ایده که حضور حزب‌الله لبنان در قدرت می‌تواند به ثبات بیشتر این کشور منتهی شود با تجربه‌ای که اکنون در دست داریم، شکست خورده است. لبنانی‌ها نمی‌توانند صلاح خود را تشخیص داده و بهترین تصمیم را برای خود بگیرند. آنها به گروگان‌هایی بدل شده‌اند تا منافع ایران در کشورشان را تامین کنند. این ادعا در حالی از سوی یک مقام رژیم صهیونیستی مطرح شده است که حضور حزب‌الله لبنان در دولت جدید لبنان که از یک سال پیش شکل گرفت عملا هم در حوزه امنیتی و هم سیاسی منجر به تامین ثبات در لبنان شد. اسراییل در حالی دولت لبنان را گروگان سیاست‌های ایران می‌داند که نخست‌وزیر مستعفی لبنان حی و حاضرترین گروگان در اختیار سعودی است.

درباره ی back120

همچنین ببینید

یزدانی: همچنان با استقلال قرارداد دارم + قیمت نفت از صعود بازماند – وب ایرونی

خبرگزاری تسنیم: میعاد یزدانی در مورد شرایط فعلی سپیدرود گفت: ما منتظر هستیم تا باشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *