سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / نظر سردار کوثری درباره «رئیس جمهور نظامی» – وب ایرونی

نظر سردار کوثری درباره «رئیس جمهور نظامی» – وب ایرونی

نامه نیوز: اظهار نظر محمد علی پورمختار نماینده اصولگرای مجلس مبنی بر اینکه یک رئیس جمهور با پیشینه نظامی می تواند کشور را نجات دهد؛ جنجال آفرین شده است
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه قبلا چهره های نظامی مثل قالیباف و محسن رضایی موفق به جلب رای مردم نشده اند ، گفت: « خب نشده باشند. سیاسیون بسیاری نیز بارها در انتخابات شرکت کرده و رای نیاوردند. این مردم هستند که رای می دهند و باید به جای پیشینه نظامی یا سیاسی افراد به تعهد، خدمت گذاری و توانمندی آن ها دقت کنند».

برخی از سیاسیون اصولگرا نیز با کوثری در این باره هم نظر هستند. به عنوان مثال محمد تقی رهبر عضو جامعه روحانیت مبارز می گوید: « مردم اگر کسی را شناخته و به اعتماد داشته باشند فارغ از اینکه آن فرد نظامی باشد یا غیر نظامی به او اعتماد خواهند کرد و رای خواهند داد. از نظر قانونی نیز محدودیتی برای کاندیداتوری افراد نظامی وجود ندارد به آن شرط که فرد مورد نظراز فعالیت نظامی خود استعفا کند. حال سوالی که شکل می‌گیرد آن است که آیا حضور افراد نظامی در انتخابات ریاست‌جمهوری یا مطرح کرن این موضوع ضرورتی دارد یا خیر؟ پاسخ من به این سوال منفی است. اگر فردی واقعا قصد خدمت به مردم و کشور را داشته باشد در هرجایگاهی می‌تواند این مهم را انجام دهد اما اینکه گفته شود حتما یک فرد نظامی رییس‌جمهور باشد ضرورت روز کشور نیست».

نامه نیوز: اظهار نظر محمد علی پورمختار نماینده اصولگرای مجلس مبنی بر اینکه یک رئیس جمهور با پیشینه نظامی می تواند کشور را نجات دهد؛ جنجال آفرین شده است. اصولگرایان بسیاری همچون ابراهیم فیاض، حسین الله کرم و منصور حقیقت پور از این مساله استقبال کرده اند . برخی از فعالان سیاسی اصولگرا نیز پا را فراتر گذشته و تاکید دارند در جامعه فعلی نیازمند افرادی با تفکر نظامی هستیم.

محمد اسماعیل کوثری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که سابقه فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله را نیز دارد اما طرح این بحث را اساسا انحرافی می دادند. او گفت:«اکنون زمان مناسبی برای پرداختن به انتخابات ریاست جمهوری نیست. ما یک سال دیگر انتخابات مجلس را در پیش داریم و باید که روی آن تمرکز کنیم زیرا اگر مجلس، مجلس باشد هم خود در چارچوب قانون کار می کند و هم مانع از عملکرد خلاف قانون در بخش های دیگر می شود. اما اگر مجلس ، مجلس نباشد همه از قانون حرف می زنند اما خلاف آن عمل می کنند».

کوثری ادامه داد:« چه کسی گفته حتما سیاسیون دارای اخلاق خوش و نظامیون خشن و بداخلاق هستند؟ مگر در خود آمریکا که این همه نظامیون در مقامات بلندپایه قرار می گیرند مشکلی ایجاد شده است که حالا برخی می گویند اگر نظامی ها وارد شوند دیکتاتوری ایجاد می شود».

کوثری در پاسخ به این سوال که آیا جامعه فعلی و فضای سیاسی کشور به ورود افراد با پیشینه نظامی نیاز دارد یا خیر، گفت: « این نگاه به طور کلی اشتباه است. هیچ فرقی بین یک فعال سیاسی و نظامی که بعد ازسال ها خدمت بازنشست شده یا استعفا داده نیست. ما باید به این توجه داشته باشیم که افراد خدمت گذار، متعهد و شایسته روی کار آیند و اینکه قبلا نظامی بوده اند یا نه محل بحث نیست».

وی با بیان اینکه برخی از رسانه به این موضوع نگاه یک سویه و قصد جنجال آفرینی دارند، گفت:« کسی که سال ها در کسوت نظامی خدمت و فداکاری کرده می تواند مثل هر فرد دیگری وارد عرصه انتخابات شود اما برخی سعی دارند از بابت ورود این افراد به انتخابات نگرانی ایجاد کنند درحالی که هیچ اشکال قانونی برای این امر وجود ندارد».

وی همچنین با تاکید بر اینکه ورود یک نظامی به رقابت های انتخاباتی خلاف قانون است، گفت : « اگر فردی که نظامی بوده است بازنشست شده یا استعفا داده و لباس اش را درآورده باشد می تواند مثل هر فرد دیگری کاندیدای ریاست جمهوری شود و این موضوع به هیچ وجه خلاف قانون نیست».

وی در واکنش به این ایده که اصولگرایان با طرح این موضوع به دنبال تئوریزه کردن انتخابات و جا انداختن ایده «دیکتاتور خوب» هستند؛ گفت: « ما سال ها با نظامی ها بوده ام و اتفاقا معتقدم که برخی از سیاسیون از نظامیون خیلی دیکتاتورتر هستند لذا این صحیح نیست که بگوییم با رئیس جمهور شدن فردی که قبلا نظامی بوده است، دیکتارتوری ایجاد می شود».

درباره ی back120

همچنین ببینید

یزدانی: همچنان با استقلال قرارداد دارم + قیمت نفت از صعود بازماند – وب ایرونی

خبرگزاری تسنیم: میعاد یزدانی در مورد شرایط فعلی سپیدرود گفت: ما منتظر هستیم تا باشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *